AWARDS FOR TEACHERS, SCHOOLS AND EDUCATIONAL PROFESSIONALS

Ambassador for the Environment

  • Mohammed Aslam Khan – New Indian Model School
  • Pooja  Jain - Podar Jumbo Kids - Baner
  • Lisa Elemor - Dubai International Academy
  • Rasha  Al-Najjar - Al-Hekma International School
  • Gina Fernandes - GEMS Modern Academy
  • Andrew  Johnston - Raffles World Academy
  • Arushi Madan - Delhi Private School-Sharjah
  • Sidhaarthaa S.V - Our Own English High School Boys' Branch Sharjah
  • Ms. Swati Popat Vats - Little Wonders Nursery Jumeirah
  • Dr. Duygu Özdemir- Özel Marmaris Çağdaş Bilim Koleji

Best use of ICT / E-Learning in the Classroom

  • Maria Albert Jospeh Stanilus - GEMS Modern Academy
  • Vijayakumari Sathyan - The Westminster School, Dubai
  • Vineeta Garg - SRDAV Public School
  • George Stokes, Head of Innovation at SAFA British School and Sharek Founder
  • Aleksi Komu and Sanna Metsälä - UEF, Savonlinna Teacher Training School, Finland
  • Hamada Abdellatif - Al-Amal School for the Deaf / Sharjah City for Humanitarian Services
  • Velthy Fernandes - GEMS Founders School 
  • Sameera Farzana - GEMS Modern Academy
  • Seema Vinod - Raffles International School
  • Maryam Ferdosi - Dubai International Academy
  • Kieron Peacock - The English School
  • Steve Bambury - JESS Dubai

Community Award for Citizenship

  • Chassie Selouane - Rising School 
  • Asha  Alexander - The Kindergarten Starters, Dubai
  • Robert  Bunyan - Dubai International Academy
  • Samia Kazi - Arabian Child
  • Doireann Greeney - Dubai International Academy
  • Mahesh  Sajnani - Community Outreach Programme
  • Roshi Tandon - Chubby Cheeks Nursery
  • Sirhajwan  Idek - Keningau Vocational College

Innovation in Education Award

  • Praveena Santosh - The Westminster School, Dubai
  • Zeina  Kabbani - Raffles International School
  • Teemu Leinonen - Aalto University
  • Lucy Joynson - Raffles International School
  • Susan Carter - Higher Colleges of Technology 
  • James McBlane - British School Al Khubairat
  • Morgan Whitfield Carney - Cranleigh Abu Dhabi
  • Nada  Iskandar - Dubai International Academy
  • Rola  Ghadban - Greenfield Community School
  • Joanne  Butcher - Kids Kingdom Learning Centre
  • Annie  Barrows - Clarion School 
  • Michael  Stewart - Dubai British School Jumeirah Park
  • Afnan Ali - Eureka Tech Academy
  • Armando Persico - HEI Foundation - New Technologies for Made in Italy

Outstanding Contribution in Education Award

  • Fiona Holmes - Irish Primary Schools
  • Bashaer Kilani - Higher Colleges of Technology
  • Gedion Kyalo - Goodrich schools limited
  • Stephen Ritz - Green Bronx Machine
  • Christine  O'Connor - House of Colours Nursery
  • Ayukta Thakur - Integreat Center
  • Frey Thomas - Red Bus Nursery
  • Rommel Pilapil  Sergio - Canadian University Dubai
  • Sirhajwan Idek - Keningau Vocational College
  • Hanan AlMarashdeh - ADEK
  • Eko Purwanto - BP2GAKI

Lifetime Achievement Award

To be announced at a later date

AWARDS FOR SUPPLIERS AND/OR DISTRIBUTORS

Best Free ICT / App Product

  • Promethean - ClassFlow
  • Edmodo
  • Al Adwaa Educational portal / Nahdetmisr
  • Smart Bits GmbH Switzerland
  • SOLARPE - Pedro Garcia Martin

Best Paid for ICT / App Product

  • Just2easy Toolsuite
  • Nahla wa Nahil
  • Cloubi
  • Spellodrome from 3P Learning
  • Funzi
  • GL Education
  • ExploreLearning Gizmos
  • Learning Ladders
  • Emile Education/Cyber Coach Smart
  • Discovery Education Egyptian Knowledge Bank
  • Firefly Learning
  • TeacherGaming Desk
  • NEO LMS
  • Pobble

Best Product to Promote Health & Fitness in the Classroom

 

  • Funky Feet Music
  • 5-a-day Fitness Ltd
  • iMO-LEARN
  • Jolly Back Chair

Best Resource or Equipment - non ICT

  • Panorama Zayed
  • EN ONE Chair - By Spaceforme
  • Origin Base Products Design LLC
  • Brody™ WorkLounge
  • PG Online Ltd

Early Years Resource / Equipment Supplier of the Year

  • DoodleMaths, EZ Education Limited
  • NAUGRA Export
  • Arte Viva child safety for kindergartens and schools
  • Hape
  • Imi
  • Little Fox
  • Caramel Tree
  • Kids Arabic / MoreDream Inc

Primary Resource / Equipment Supplier of the Year

  • DoodleMaths, EZ Education Limited
  • LiteracyPlanet
  • Learnetic SA
  • Botley™ the Coding Robot from Learning Resources Ltd
  • Pruébat - Fundación Carlos Slim
  • Caramel Tree
  • Literacy Pro
  • Office Inspirations
  • MORPHUN Gearphun Junior 300 Set / Morphun Ltd. 

Secondary and Higher Education Resource/ Equipment Supplier of the Year

  • Veative
  • 3P Learning (Mathletics)
  • Mangahigh.com
  • Projection House
  • Learn IT, Google Education partner in the Middle East
  • Connect
  • PG Online Ltd
  • Model name: XPO-WET/Company- Anshuman Tech Pvt Ltd

SEN Resource / Equipment Supplier of the Year

  • BRIGANCE by Curriculum Associates
  • Child Early Intervention Medical Center
  • DayCare Technology - Education

Multinational Company of the Year

  • Promethean
  • 3P Learning
  • NetSupport Ltd
  • Discovery Education

SME Company of the Year

  • Carfax Education Group
  • The Boston Initiative
  • STEM Revolution
  • Teach Away
  • Bulwark Distribution
  • Classroom Monitor
  • PG Online Ltd

Start Up Company of the Year

  • KUBO Robotics ApS
  • Nischint Technologies Limited
  • Lingotot Training and Consultancy LLC
  • Maharat Learning Center
  • Pruébat - Fundación Carlos Slim
  • CENTURY Tech

Innovation Product Awards

E-Learning / Software / Apps

  • Lesson Tec
  • The Knowledge Arcade - Growth Engineering
  • Kiwa Digital FZ LLC
  • ARC Skills
  • Classera Inc.
  • Smart Apps Creator 3/u-Smart Tech
  • IRIS Connect
  • Discovery Education Egyptian Knowledge Bank
  • NetSupport Limited (Product: NetSupport DNA)
  • Crimson Education
  • Olive Green by SuperMemo World
  • BrainCert
  • RoboGarden Inc.

STEAM / Non-ICT

  • India International Multiversity
  • Musicon
  • PASCO
  • Spaceforme
  • STEM Revolution
  • BeCode Middle East