GESS Education Awards Finalists

 

We were inundated with entries for the awards this year and it was an unbelievably hard job to create the shortlists. We'd like to thank everyone who entered, our panel of judges for looking through all the submissions, the winners will be announced at the Gala Awards dinner on 2 March 2016 at the H Hotel. 

Awards for Suppliers and individual Products

 

Best Free ICT / App Product

  • Matific
  • Little Bridge: Digipals
  • Vernier Software
  • HiLearning
  • Edmodo
  • WinjiGo
  • The Knowledge Hub-Schoology

Best Paid for ICT / App Product

  • Radix School Productivity Pack
  • SuperMemo World sp. z o.o.
  • NEO LMS
  • Rosetta Stone Ltd.
  • CNN Learn English- Business English
  • GL Education
  • SIVECO
  • Prodigy School Management System - Wellcare Infotech LLC
  • Little Thinking Minds
  • Promethean
  • DesignSoft
  • Mathspace
  • Firefly
  • eSquare
  • IntoScience from 3P Learning
  • Phywe - Edutech Middle East
  • C-Pen Reader

Best Product to Promote Health and Fitness in the Classroom

  • Sportstrack
  • Macmillan Topics: Healthy Lifestyles / Macmillan Education
  • Muuvit Health and Learning Oy Ltd.
  • Striver
  • EduSports
  • SCHOOLTASTIC - Move, Learn, Play
  • Pitsco Education

Best Resource or Equipment - Non ICT

  • E3 Edusolutions Pvt Ltd.
  • Junior GeoStix
  • TickiT® Sensory Flashing Glitter Balls
  • TickiT® Round LED Light Panel
  • VoiceLift Microphone Systems
  • Dr.-Ing. Paul Christiani GmbH & Co. KG
  • Rising Stars - Assessment Progress Tests
  • ATLAB STEM Academy
  • Emona TIMS - Edutech Middle East
  • The Knowledge Hub-School Radio

Early Years Resource / Equipment Supplier of the Year

  • Educo
  • Beleduc
  • SparkPRO
  • eyLog- The Early Years Log
  • Caramel Tree
  • SchooPedia / Almotahida Education Group
  • Route2Education Technology
     

Primary Education Resource / Equipment Supplier of the Year

  • Play and Learn - Ease of Story Numbers
  • Matific
  • Digniora School Supplies with YPO
  • Almotahida Education Group
  • Robot Mouse Coding Activity Set
  • STEM Simple Machines Activity Set
  • Office Inspirations
  • Ta3awon Information System Consultancy استشارات التعاون لنظم المعلومات
  • SCHOOLTASTIC - Move, Learn, Play
  • 3P Learning
  • i-Scream S / SIGONGmedia Co.,Ltd.
  • Learning A-Z

Secondary and Higher Education Resource / Equipment Supplier of the Year

  • ABCOM SOLUTIONS LLC
  • Almoe Digital Solutions LLC
  • Science Bits
  • Hohenloher
  • SC SOFTWIN SRL
  • Naugra Export
  • SchoolGuru
  • Office Inspirations
  • The Knowledge Hub-Locktronics
  • Mozaik Education

SEN Resource / Equipment Supplier of the Year

  • Crossbow Education Ltd
  • Kurzweil Education
  • Nisai Learning
  • All About Me Family Counters Activity Cards
  • Plot Blocks™ Story building Activity Set
  • Teaching Tac-Tiles
  • XPO-EMT/Anshuman Tech Pvt Ltd/Amity Univercity

Start-Up Company of the Year 

  • Kira Academic
  • danesh tajhiz farzaneh
  • Diglossia FZ, LLC
  • EDUonGo

SME Company of the Year

  • Bulwark Technologies
  • Matific
  • Carfax Education Group
  • ta3awon Information System Consultancy
  • eSquare
  • Edutech Middle East
  • Learning A-Z

Multinational Company of the Year

  • Hohenloher
  • Rosetta Stone Ltd.
  • Vernier Software & Technology, L.L.C.
  • Promethean
  • 3P Learning

Product Innovation Awards

  • Manage Class
  • Literacy Pro / Scholastic Inc
  • ITOP éducation
  • SUNDE Technologies Ltd
  • Imi
  • Fly One
  • Little Bridge
  • Primo Toys
  • MLC Plus 50/100/200 MediaLink Plus Controllers
  • Almotahida Education Group
  • Promethean
  • Mentorina Research and Development
  • Number Linx/Puzzling Polygons
  • Wireless Spectrometer from PASCO Scientific
  • Smart Cart from PASCO Scientific
  • The Knowledge Hub-Formula All Code
  • Personal Data Locker by Sicher im Inter.net eG

Awards for Teachers, Schools and Educational Professionals

Best use of ICT / eLearning in the Classroom

  • Aamna Alshehhi - Al Hudiba Secondary School
  • Amira Aljabri - maymoona school 5-10
  • Cheryl Menzies - GEMS Modern Academy
  • Fawziah Dwaeher Saleh Almughamisi - High School 37
  • Kyra Martin-Barrera -HCT RAK Women’s College 
  • Mohammad Saleem Bhudye - Bukhatir Education Advancement & Management
  • Ms. Velthy Maria Fernandes - Al Diyafah High School
  • Ronan Mc Nicholl - Jumeirah English Speaking School
  • Safeya Mustafa Mohamed - Taqi Jidhafs Secondary Girls' School
  • Steve Bambury - Jumeirah English Speaking School 
  • Sufian, A. Forawi - The British University in Dubai

Ambassador for the Environment

  • Alia Aljasmi - Ghrnata Primary School
  • Elshimaa Ismail – Ministry of Education, Egypt
  • Lucy Bruce and Beverly Jatwani - Home Grown Children's Eco Nursery
  • Mangala Gowri - Ambassador School
  • Peter Milne - Target4Green Educational Consultancy and Training Ltd
  • Priscilla Leander - Green Team Multinational School- Riyadh
  • Rasha Al-Najjar-  Al-Hekma International School
  • British Orchard Nursery
  • Simran Vedvyas - Founder, SynergY youth Group and Student The Universal American School Dubai UAE
  • wali ull alim - Youth Foundation of Bangladesh

Community Award for Citizenship

  • Bijal Damani - S N Kansagra School ( The Galaxy Education System) 
  • Chassie Selouane - Sharjah American International School - Dubai
  • Hani Abduljalil - Aljazeera -Media Training & Development Center
  • Lucy Bruce and Beverly Jatwani - Home Grown Children's Eco Nursery
  • Ronan McNicholl - Jumeirah English Speaking School - The Ranches
  • Simran Vedvyas - Founder, SynergY youth Group and Student The Universal American School Dubai UAE

Innovation in Education

  • Asmaa Omar - Al Mohaely Supervison office of Mohayl Aseer
  • Chassie Selouane - Sharjah American International School - Dubai
  • Fiona Holmes - Author Wonderland Literacy Programme
  • Hadeel Anabtawi - The Alchemist Lab- Fun Science for extracurricular activities
  • Hanan Almarashdeh - ADEC/Nahel School
  • Jim Stearns - Victoria International School of Sharjah (VISS)
  • John Yiannoudis - Dorothy Snot preschool
  • Nibal Al Dahouk Abou - Hamdan The (ILB) Project
  • Rachael Edgar - SPARK/ Dubai LeadMeet
  • Shady Elkassas - Sharjah American International School - Sharjah

Outstanding Contribution in Education

  • Chassie Selouane - Sharjah American International School - Dubai
  • Fiona Holmes - Author Wonderland Literacy Programme
  • Hanan Almarashdeh - ADEC / Nahel school
  • Ibrahim Ben Khalifa - Mzaougha College
  • Ivan Kuzio -German University, Riyadh
  • Luay Janem - Fatima College of Health Sciences
  • Matthew Goldie-Scot - Carfax Education Group
  • Mohammad Fteiha - Abu Dhabi University
  • Poonam Heryani - ASPAM Indian International School
  • Rachael Edgar - SPARK/ Dubai LeadMeet
  • Sadaf Taimur - Silver Oaks Schools & College, Pakistan
  • Tayyaba Noureen - Roots Millennium Schools, Pakistan

Lifetime Achievement Award -

To be announced at a later date

If you would like to join us at the Gala Awards Dinner for a night to celebrate the very best in education world wide further details can be found here.