AWARDS FOR TEACHERS, SCHOOLS AND EDUCATIONAL PROFESSIONALS

Ambassador for the Environment

  • Anju Shajan - GEMS Modern Academy
  • Bonnie Culbertson - Green School Bali
  • Celebi Kalkan - Hasan Polatkan Primary School
  • Charlene Teresa - International Indian School-Abu Dhabi
  • Deena Mattar - Al Hekma International School
  • Hannah Mainds - The Arbor School
  • Kristina Rowena Estero - The British School of Bahrain
  • Sainath Manikandan & Sai Sahana Manikandan - GEMS United Indian School
  • Suman Sood - B.D.Memorial

Best Initiative for Inclusion and Wellbeing

 

  • Alison Roberts - Swiss International School Dubai
  • Ambika Gulati - The Millennium School
  • Ami Perry - Repton Al Barsha
  • Ashani Ranasinghe - University of Kelaniya, Sri Lanka
  • Irene Wagema - Zabibu Centre
  • Kan Keong - Keningau Vocational College
  • Louise Dawson - Louise Dawson Educational Services
  • Marie Al Nasrawi - Repton School Abu Dhabi
  • Massrat Shaikh - Al Ahlam Training & Higher Education Services
  • Michelle Lau - Harrow International School Hong Kong
  • Slim Tobji - Physical Education Initiative / DEWA ACADEMY
  • Sonia Naru - Al Rabeeh School
  • Suman Singh - Ambassador International Academy
  • Sydney Atkins - GEMS Modern Academy

Best Use of Digital Learning in the Classroom

                                                               

  • Aidan Godwnin - Repton Al Barsha
  • Dhivya Vinothraj - GEMS Cambridge International Private School 
  • Divya Anilkrishnan - The Winchester School, Jebel Ali
  • Wong Yau Hsiung - School of Liberal Arts and Science, Taylor's University
  • Noha Amer - Brighton College Abu Dhabi
  • Prasanna Ramakrisnan - Institute of Continuing Education & Professional Studies (iCEPS), Universiti Teknologi MARA (UiTM)
  • Sadaf Taimur - The University of Tokyo
  • Saiqah Amin - Repton School Dubai
  • Shaikhah Alzeyoudi - Dibba Al Fujairah Girl's School Cycle 3

Best use of STEAM Learning in the Classroom

 

 

  • Alison Roberts - Swiss International School Dubai
  • Dhivya Vinothraj - GEMS Cambridge International Private School
  • Dianna Kuhn - Rio Vista Elementary 
  • Wong Yau Hsiung - School of Liberal Arts and Sciences, Taylor's University 
  • Lisha Joyal - Al Hekma International School
  • Owen Gilbert - Repton School Dubai
  • Rana Modallal - Al-Hussan International School - Riyadh
  • Sasikala Kumar - GEMS Modern Academy

Community Award for Citizenship

                                                                                       

  • Abdullah Alhussein - SB Overseas
  • Aishling McGrath - WorldWise Global Schools
  • Bernadeth Gabor - Bataan Peninsula State University
  • Claire Griffiths - JESS Dubai
  • Ebenezer Otoo - Winneba Secondary School
  • Ghada Sari - Jubail International School- Alhussan Education Group 
  • Kamil Majeed - Nordic International School, Lahore
  • Kristina Rowena Estero - The British School of Bahrain
  • Remediana Dias - Dubai Scholars Private School
  • Samah Okal - Repton Dubai School
  • Shalini Nambiar - Seth Ananadram Jaipuria Vasundhara School

Innovation in Education

 

  • Shining Star International School
  • Andrew Turner - EStars
  • Claire Griffiths - JESS Dubai
  • Wong Yau Hsiung - School of Liberal Arts and Sciences, Taylor's University 
  • Eman HamShari - American Academy for Girls
  • Eriyat Lakshmi Devi - GEMS Modern Academy
  • Kristina Rowena Estero - The British School of Bahrain
  • Natalie Thwaits - Al Rabeeh School
  • Naveed Yasin - Canadian University Dubai
  • Nicky Donley - Kirton Primary School
  • The Farmhouse at Arbor - The Arbor School
  • Tugba Ece - NUN Okullari

Outstanding Contribution in Education

 

  • Anand Chawla - Podar Education Network
  • Caroline Le Guennec - Repton Dubai School
  • Colette Doughty - Jebel Ali School
  • May Zalat - The Blossom Nursery Group (Part of the Babilou Global Family)
  • Nikolaos Galanis - Agios Dimitrios Primary School
  • Dr. Pauldy Otermans - Otermans Institute
  • Rima Kaissi - Al Hekma International School
  • Shirin Farzana - The Winchester School Jebel Ali
  • Thomas Blakemore - Kent College Dubai

AWARDS FOR SUPPLIERS AND/OR DISTRIBUTORS


Best CSR Programme for Education

  • Abu Dhabi Motorsport Management
  • FRG Korea Co., Ltd.
  • KFI Global
  • MDS Computers Technical Systems LLC
  • Rahoo
  • The League of Extraordinary Minds
  • VE Vision Education GmbH

Best Digital / VR / AI Product

  • Alef Education - The Alef Platform 
  • Autonomous Works/Kai's Education
  • Avantis World
  • Discovery Education Espresso
  • Gereh
  • Kortext
  • Kwizie
  • LinguaTV
  • Mathpid (AI-powered math app) / Woongjin Thinkbig Co., Ltd
  • Noodle Factory
  • Practically 
  • VIROOA / Virtualware

Best Free App / Software Product

  • Leitrim County Council
  • MyQ, spol. s r.o.
  • National Online Safety Mobile App / National Online Safety
  • PictoBlox
  • Historias para armar - Chicos.net

Best Paid for App / Software Product

  • Alps
  • DoodleLearning
  • Edpuzzle
  • EdSmart
  • Education Perfect
  • Eduten
  • I Read Arabic
  • Leader Edutech
  • Membean, Inc.
  • The Safeguarding Company - MyConcern
  • ThingLink
  • Vertical Miles Pte Ltd

Best Product to Promote Arts, Music and Drama in the Classroom

  • Charanga Musical School International / Charanga Ltd
  • The Designers Studio Technical Skills Training LLC
  • The Knowledge Hub - School Radio

Best Product to Promote Wellbeing in the Classroom

  • Action Mats Ltd
  • Active Floor - Almoe Digital Solutions
  • Artificial Intelligence Technologies LLC
  • Certificate in the Role of the Senior Mental Health Lead / The National College
  • EStars
  • Huawei Technologies
  • MoovKids
  • Persona Life Skills
  • Upstrive
  • Welbee

Best Sustainable / Eco-Friendly Product

  • N M B Water Treatment
  • Skriware - Leader Edutech
  • Strawbees - Leader Edutech

Innovation Product Awards - Digital / Coding / Software

  • Autonomous Works/Kai's Education
  • Classroom.cloud by NetSupport
  • Edpuzzle
  • ELSA, Corp.
  • Hello World Kids
  • Kangarootime Australia 
  • Mathpid/Woongjin Thinkbig
  • Nahla wa Nahil
  • Nebras Education Holding
  • Radix
  • Tasheeh
  • Thuso - Schools / School Systems Financial Modeling Approach

Innovation Product Awards - non-ICT / Equipment / Hardware

  • Action Mats
  • Clever Play
  • EZ-Robot
  • Innovation Development Directorate - Education Above All
  • Maker's Red Box
  • The Knowledge Hub

Early Years Resource / Equipment Supplier of the Year

  • Action Mats, Mini Mats
  • Bounce
  • Kaligo
  • Raymond Education
  • Scholastic Asia Young Storytellers Award / Scholastic Asia
  • Scholastic Education International (Singapore) Private Ltd.
  • The National College
  • Wizard Learning Solutions Private Limited

Primary Resource / Equipment Supplier of the Year

 

  • AllVia/ Visang Education, Inc.
  • BOOKR Class
  • Classroom Secrets Ltd
  • CLPE
  • English Vision Program / Alpha Publishing
  • Exact Path (Edmentum International)
  • International Primary Curriculum/ Fieldwork Education
  • LiteracyPlanet
  • Mirodo
  • Purple Mash by 2Simple
  • The Knowledge Hub - Mathseeds
  • Twig Science
  • WE Communications - LEGO® Education SPIKE™

Secondary and Higher Education Resource / Equipment Supplier of the Year

  • ADInstruments
  • Amplify Education
  • Aristo e-Companion for Interactive Geography
  • Bedrock Learning
  • Cypher Learning
  • EZ-Robot
  • Huawei Technologies
  • NetSupport
  • Snapplify
  • Yeap Transport Pte Ltd

SEN Resource / Equipment Supplier of the Year

  • HUE
  • Maharat Learning Center
  • mTalent / Learnetic
  • Scanning Pens

Start Up Company of the Year

  • AcadeMe Plus by Row 9 Digital
  • Cookie Langs Co., Ltd.
  • Face The Future
  • Global Cadence - PopUp EduTech
  • Intellischool
  • Jusoor Labs
  • Pango
  • Resus Rangers
  • SAVIR
  • Schoolvoice
  • Trusity Innovations and Learning